siatka

Ochrona chryzantem przed chorobami

W zamieszczonych tabelach podajemy Państwu wykaz najgrożniejszych chorób i szkodników występujących na chryzantemach oraz niektóre środki służące do ich zwalczania. Nie sposób jest uprawiać chryzantemy bez stosowania systematycznej ochrony. Najtańszą i przynoszącą najlepsze wyniki metodą jest dobra profilaktyka.

Polega ona na:

  • dokładnym usunięciu resztek roślinnych po skończonej uprawie (idealnym jest wyparowanie podłoża)
  • sadzeniu zdrowych roślin do świeżego podłoża, nowych doniczek
  • dokładnym, regularnym co 7-10 dni opryskom przeciwko chorobom grzybowym (Amistar, Discus, Punch, Bumper, Score) i szkodnikom (Mospi-lan, Ta/star, Danirun, MesuroI, Vertimec)
  • unikaniu nadmiernego zagęszczenia i zwilżania roślin (choroby grzybowe rozwijają się w wilgotnym środowisku)
  • wietrzeniu szklarni
  • dokładnej lustracji roślin przez cały czas uprawy. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko w porę zauważonym ogniskom chorobowym bądż szkodnikom można skutecznie przeciwdziałać. O wiele lepiej zwalczymy patogena zwiększając częstotliwość oprysków ale w stężeniach zalecanych przez program ochrony, niż poprzez samowolne podwyższanie dawek środka. Zawyżając zalecane dawki doprowadzamy do powstawania uodpornionych form szkodnika oraz dodatkowo możemy spowodować fitotoksyczność samych roślin.

 

W okresach zagrożenia opryski należy wykonywać co 4-5 dni. Środki chemiczne działające w roślinie układowo należy stosować ostrożnie, przemiennie z innymi środkami.

Wszelkie zabiegi, które wymagają zwilżania liści należy wykonywać w godzinach rannych i przedpołudniowych. Rośliny na noc powinny być suche.

Jeśli zawiedzie profilaktyka pozostaje o wiele droższa metoda interwencyjna. Polega ona na zwiększeniu częstotliwości oprysków a często też konieczności wprowadzenia skuteczniejszych ale i droższych środków chemicznych.